Warning: Illegal string offset 'sidebar_change' in /data01/virt31754/domeenid/www.soja.ee/htdocs/wp-content/themes/soja_ee_12/page.php on line 3

Warning: Illegal string offset 'sl_pos' in /data01/virt31754/domeenid/www.soja.ee/htdocs/wp-content/themes/soja_ee_12/page.php on line 4

Warning: Illegal string offset 'primary_width' in /data01/virt31754/domeenid/www.soja.ee/htdocs/wp-content/themes/soja_ee_12/page.php on line 5

Warning: Illegal string offset 'secondary_width' in /data01/virt31754/domeenid/www.soja.ee/htdocs/wp-content/themes/soja_ee_12/page.php on line 6

Warning: Illegal string offset 'special_width' in /data01/virt31754/domeenid/www.soja.ee/htdocs/wp-content/themes/soja_ee_12/page.php on line 7

Doktor Mai Maseri toitumissoovitused on kahtlased ja ta pole oma erialaga kursis!

3. aprillil 2017 andis Dr. Mai Maser kommentaare Maitsed.ee portaalias ilmunud Martin Hansoni artiklile, kus väidab, et veganlus ehk taimetoit ei ole väikelastele kasulik ning, et liha- ja piimatooted on lapse arengule hädavajalikud.

Tsiteerin: “Lapse organism on liiga habras niikuinii, seda juba enne kui hakata erilisi dieete peale suruma. On selgelt tõestatud, et laps areneb kiiremini, paremini ja terviklikult, kui ta saab mitmekülgset ja rikast toitu oma arenguperioodil – see tähendab, et lisaks juurviljadele ka liha, piima ja muud loomset. Ning küsimus ei ole ühe aine puuduses, asi on kombinatsioonis – veganid ei söö liha, piima ega ühtegi muud loomse valgu allikat. See on väga halb”.

Igal toitumisnõustajal ja isegi arstil on õigus oma arvamusele ning anda ka sel teemal intervjuusid. Kui aga vaadata veidi otsa külmadele faktidele, siis tundub, et lugupeetud emeriitdotsent pole kaua oma eriala kirjandusega tutvunud ning jagab ohtralt pealiskaudseid ja kahtlaseid teadmisi.

Soome, Rootsi, Kanada, Austraalia ja Ameerika Ühendriikide riiklikud toitumissoovitused on tunnistanud veganluse sobivaks toitumisviisiks kogu inimese elu vältel.

Maailma Tervishoiu Organisatsioon (MTO) on määratlenud tervisliku toidu komponendid, kuhu kuuluvad täisteraviljad, kaunviljad, puu-ja juurviljad, seemned ja pähklid. Nagu näete pole siin kirjas ühtegi loomset toiduainet s.h. liha ega piima, mida Dr. Maser agaralt väikelastele soovitab. Dr. Maseri ebapiisavaid teadmisi taimetoitluse alalt näitab ka fakt eelmise nädala saatest Kolmeraudne, kus ta väitis, et sama hulga kaltsiumi saamiseks kui kolmest klaasist piimast, peab inimene sööma ära 100kg porgandit. Kiire faktikontroll näitab, et kolmes klaasis piimas on 885mg kaltsiumit, samas kui 100kg porgandis on 29000mg kaltsiumit.

MTO alla kuuluva Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri (IARC) 22 eksperti 10 erinevast riigist olles tutvunud ligi 800 teadusuuringuga, paigutasid nii punase kui ka töödeldud liha kantserogeensete ainete hulka. Töödeldud liha kuulub samasse vähki tekitavate ainete gruppi number 1, kuhu kuuluvad ka asbest või suitsutubakas. On ebaselge, miks endine lastearst meie lapsevanematele aktiivselt taolisi toiduaineid propageerib.

Teine Dr. Maseri armastatud toiduaine on piim ja piimatooted. Kui vaadata teaduskirjandust, siis see toiduaine on pediaatritele peavalu tekitanud vähemalt viimased 50 aastat. Teadusartiklites seostatakse selgelt laste piima tarbimist ja diabeeti haigestumist. Kui võrrelda näiteks suure piimatarbimisega Soomet Jaapaniga, kus piima reeglina ei jooda, siis laste suhkruhaigusesse haigestumise vahe on 36-kordne Soome kahjuks. (1)

Eestis on suur probleem laste rauapuuduse aneemia. Kümned teadusartiklid seostavad just piimatooteid väikelaste seedekulgla veritsusega (2) ning sellega kaasneva rauavaeguse ehk aneemiaga. Eestis diagnoositakse rauavaeguse aneemia ligi 2300 lapsel aastas ja valdav enamik on neist piimatoodete tarbijad, mitte veganid.

Lisaks seostatakse piimatooteid mitmete väikelaste haigustega nagu: kõhukinnisus, sagedased külmetushaigused, keskkõrvapõletik, astma, allergiad, käitumishäired, peavalud, akne jne. Kõik need väited on tõestatud kümneid ja sadu kordi kvaliteetsetes teadusartiklites, seega jääb arusaamatuks, kas Dr. Maser on üldse tutvunud viimastel aastatel oma erialakirjandusega.

2013 septembri Ameerika Meditsiini Assotsiatsiooni Pediaatria ajakirjas võtavad maailma kõige tsiteeritumad Harvardi Ülikooli teadlased Dr. Walter C. Willet ja Dr. David S. Ludwig laste kolm klaasi päevas piima joomise teema kokku nii: “Normaalse toitumisega lapsel ei korva piimast saadav kasu tervisele tekitatud kahjusid, mida see probleemne toiduaine tekitab.”(3)

Harvardi Ülikooli Meditsiinikool on maailmas üks juhtiv toitumisteaduste keskus ja nende Healthy Eating Plate toiduskeem eemaldas esmakordselt lehmapiima, kui toidugrupi üleüldse oma toiduskeemilt vaatamata Ameerika 150-miljoni dollarilise aastaeelarvega piimalobby raevukatele protestidele. Piimaklaas skeemil asendati veeklaasiga. Tundub, et teadlastel hakkab mõõt täis saama ning juba lähiaastatel näitab vastutustundlik akadeemia vaatamata pakutavatele miljonitele piimatööstusele ust ja palub neil ümber orienteeruda tervislikumate toiduainete tootmisele. Tundub, et üsna pea olukord ka muutub, kuna USA-s on piimatarbimine laskunud tasemele, kus see oli 1909 aastal ja tööstusharul hoiab elu sees eeskätt magusate jogurtite ning küllastunud rasvhapete-kolesterooli ehk juustuäri.

Kui ka maailma tuntuim arst Dr. Benjamin Spock, kes on raamatu “Teie laps“ autor, soovitas taimetoitu, kui parimat toitumisviisi väikelapsele, siis meil ei tasu võtta tõsiselt Dr. Maseri isiklikke ja kahtlasi soovitusi, et teadlikud taimetoitlastest lapsed oleksid kuidagi ohustatud. Pigem näitab tegelik elu vastupidist: taimetoitlastest lapsed on tervemad nii füüsiliselt kui vaimselt ja nad ei kurda, et nad tunneksid puudust lihast või piimast.

Eestis on grupp endiseid ja tegutsevaid arste, kes on kardinaalselt erinevatel seisukohtadel maailma juhtivatest toitumisteadlastest ja terviseorganisatsioonidest. Nende toitumisalased teadmised on pealiskaudsed, mitte teaduslikel alustel põhinevad ning need loetud arstid võtavad millegipärast õiguse esineda kõikide arstide nimel.

Vegantoitumine nagu segatoituminegi vajab elementaarseid teadmisi ja kindlasti on taimetoitlaste seas lapsi, kellel esinevad erinevad tervisehäired. Siiski ei saa ükski tõsiseltvõetav arst väita, et ainsaks põhjuseks on veganlus. Ka veganite seas on hulgaliselt inimesi, kes söövad ise või annavad oma lastele rämpstoitu, seega diskuteerime omavahel ja harime toitumise teemadel oma mõttekaaslasi edasi.

Toitumine on täna samas punktis, kus 1960ndatel aastatel suitsetamine, kui mõned arstid propageerisid seda tervistkahjustavat elustiili. Seda, et suitsetamine on tervisele kahjulik tuli tõestada 3500 teadusartikliga enne, kui suitsetamise levikut hakati piirama riiklikul tasandil, mis tagantjärele vaadates oli rahvatervise seisukohast hea otsus.

Autorist:

Artikli autor Dr. Ants Haavel on KSA Silmakeskuse asutaja ja silmakirurg, täiendanud end toitumise alal New Yorki Cornelli Ülikooli kursustel, on ise täistaimetoitlane ja tervete ning nupukate vegan-laste isa.

Jõulutoitude retseptid

 Joulud 2015

Määrded ja kreemid

 Suveeri 2013

Pudrud ja omletid

 Suveeri 2013
GMO vaba soja

Uudised

Sojaliit pakub partnerlust Eesti oma sojasordi kaasomandi näol. Põhjalikum teave tel. 53584108 või e-post: info@sojaliit.ee
märts 2024
E T K N R L P
« juuni    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031